Jakie ciężarki do wyważania kół?

Wyważanie koła czyli jakie ciężarki wybrać do wyważania kół

Wydawałoby się, że wybór ciężarka do wyważenia koła jest bardzo prosty. Jednak z uwagi na to, że ciężarki do wyważania kół są kluczowym elementem w procesie wyważenia koła warto przyjrzeć się różnym wariantom, gdyż źle wyważone koła to przede wszystkim dyskomfort podczas jazdy, szybsze zużycie opon oraz innych części zawieszenia. Ciężarki dzielimy ze względu na typ sposób montażu, materiał z którego są wykonane oraz na typ felgi, na którą będą zamontowane.

Nabijany czy klejony czyli ciężarki do wyważania kół, a sposób montażu

Wybierając ciężarki  musimy zwrócić uwagę na typ felgi. To właśnie typ felgi warunkuje czy przy korekcie wyważenia wykorzystamy ciężarki klejone czy ciężarki nabijane.

Ciężarki nabijane do kół

Ciężarki nabijane montowane są na feldze poprzez nabicie w odpowiednim miejscu za pomocą specjalnej sprężynki. Ciężarki nabijane dostępne są w gramaturach od 5 do 60 gram. O jakości ciężarka decyduje sprężynka dzięki, której ciężarek nabijany do kół stabilnie trzyma się krawędzi felgi. Główną zaletą ciężarków nabijanych jest szybkość montażu. Dlatego są one bardzo popularne w serwisach wymiany opon.

Ciężarki klejone do kół

Ciężarki klejone montowane są na feldze za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Ciężarki te są dostępne w paskach o gramaturze 60g podzielonych na 12 części o wadze 5g. W celu uzyskania odpowiedniej wagi należy, za pomocą nożyka, odciąć odpowiednią długość. Ciężarki klejone do kół są stosowane tylko i wyłącznie przy wyważaniu felg aluminiowych. Przy montażu tego typu ciężarków należy wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia, czy felga jest oczyszczona oraz kontur felgi. Pozwoli to na profesjonalne wykonanie usługi gdyż ciężarek będzie stabilnie zamontowany na feldze.

Ołów, cynk, a może stal?

Ciężarki do wyważania kół możemy podzielić na ciężarki ołowiane, cynkowe oraz wykonane ze stali. Ciężarki wykonane z ołowiu są ciężarkami najczęściej stosowanymi w serwisach wymiany opon. Ołów jako surowiec charakteryzuje się dużą gęstością oraz plastycznością dzięki temu ciężarki są stosunkowo małe nawet przy dużych gramaturach. Ponadto ich plastyczność sprawia, że bardzo łatwo dopasowują się do kształtu felgi. Z uwagi jednak na szkodliwe właściwości ołowiu, ciężarki wykonane z tego surowca są zabronione w krajach Unii Europejskiej. Bardzo dobrą alternatywą dla ciężarków ołowianych są ciężarki cynkowe, które są przyjazne dla środowiska, dlatego też są powszechnie stosowane w Europie Zachodniej. Cynkowe ciężarki do wyważania kół mają gęstość niższą niż ołowiane przez co są odrobinę większe niż te wykonane z ołowiu. Inną alternatywą są ciężarki stalowe. Niestety surowiec ten ma najniższą gęstość oraz stosunkowo słabą plastyczność w porównaniu do ołowiu czy cynku. To sprawia, że są one stosunkowo duże. Ich dużą zaletą jest atrakcyjna cena. Wybierając stalowe ciężarki do wyważania kół warto zdecydować się na wersję powlekaną farbą proszkową lub inną powłoką ochronną np. z tworzywa. Ciężarki stalowe charakteryzują się słabą odpornością na korozję, dlatego też warto stosować wariant dodatkowo zabezpieczony powłoką. Powłoka ochronna zabezpieczy nie tylko ciężarek, ale także ochroni felgę przed przebarwieniami w miejscu styku ciężarka z felgą.